Dobra Kawa Mielona

Kawa dostępna w postaci zmielonych ziaren to praktyczne rozwiązanie, znacznie ograniczające czas przygotowania naszego ulubionego, pobudzającego napoju. Co więcej eliminuje konieczność użycia młynka, który nie zawsze jest dostępny czy praktyczny w użyciu. Jakie są więc atuty kawy mielonej i jak wybrać wysoki jakościowo i smaczny produkt?

Wybór kawy mielonej

Wybór kawy mielonej zazwyczaj determinowany jest posiadanym w domu sprzętem do parzenia kawy (np. brakiem młynka czy ekspresu z wbudowanym młynkiem), a także kwestiami praktycznymi, przede wszystkim – brakiem czasu. W swoich zakupach wybiera ją znaczna część Polaków. Oczywistym jest fakt, że jedynie świeże zmielenie ziaren pozwala na osiągnięcie maksymalnego smaku i aromatu. Jednak, jeśli do przygotowania gotowej, mielonej kawy wybrano wysokiej jakości ziarna, a także jest ona odpowiednio przechowywana – satysfakcja z produktu również będzie wysoka. Wśród dominujących zalet kawy mielonej można wymienić jej niższy koszt zakupu niż w przypadku kawy ziarnistej, a także wygodę zaparzenia produktu niemal w każdym miejscu, również w podróży.

Kawa mielona a metody parzenia

Kawa mielona ma zastosowanie w niemal każdej metodzie parzenia, oprócz ekspresów, do których niezbędne jest wsypanie ziaren w całości. A zatem z powodzeniem wykorzystamy ją w ekspresie ciśnieniowym kolbowym, w modelach przelewowych, a także w aeropressie czy kawiarce. W ofercie najpopularniejsze są blendy arabiki i robusty (w proporcjach 80:20 lub 50:50). Dodatek robusty zwiększa intensywność smaku i goryczki kawy, a także zawartość kofeiny. W przypadku arabiki 100% – kawa posiada delikatny smak i aromat, a także średnią kwasowość.

Przechowywanie kawy mielonej

W przypadku kawy mielonej niezwykle ważne są dwa parametry, gwarantujące jej świeżość i zachowanie aromatu. Pierwszy element to data palenia ziarna, zmielenia i zapakowania. Kolejny istotny parametr to stopień zmielenia – podstawową różnicę determinuje wykorzystanie w ekspresie lub do parzenia tradycyjnego. Kawa mielona powinna być sprzedawana w odpowiednim opakowaniu, a po otwarciu zamknięta w dodatkowym, np. metalowym pojemniku, w suchym i chłodnym miejscu.