- Błyskawiczna dostawa do domu i biura!
Woda wysokozmineralizowana czyli minerały prosto z ziemi
Nie każda woda mineralna może ubiegać się o miano wysoko zmineralizowanej. Jakie parametry musi spełniać? Jaki wpływ na organizm ma woda o dużej zawartości pierwiastków i mikroelementów? Kto powinien szczególnie zwrócić uwagę na wady i zalety wdrożenia jej do codziennej diety?
Czym jest woda wysoko zmineralizowana?
Zgodnie z definicją ustawową woda mineralna to woda wydobywana z podziemi, którą wyróżnia czystość mikrobiologiczna i chemiczna oraz stabilna obecność określonych składników mineralnych. W odróżnieniu od standardowej wody mineralnej, woda wysoko zmineralizowana wydobywana jest z głębin ziemi o szczególnych parametrach. To woda o dużej zawartości pierwiastków mineralnych, oscylującej od 1500 do 4000 mg na 1 litr. Kolejną kategorią wód są wody lecznicze, stosowane zazwyczaj jako terapia po konsultacjach lekarskich, w których jeden lub kilka ze składników wyraźnie dominują, a ich stężenie pozwala osiągnąć efekty terapeutyczne. Istotnym czynnikiem mającym wpływ na prozdrowotność danej wody jest zawartość i proporcja konkretnych składników mineralnych, takich jak m. in. magnez, sód, wapń, jod czy żelazo.
Zalety i korzyści dla zdrowia
Picie każdej wody, zarówno źródlanej, a także mniej lub bardziej zmineralizowanej, niesie za sobą szereg korzyści. Podstawową jest odpowiednie nawodnienie i zachowanie stałego poziomu wody w organizmie. Woda jest ważnym elementem wszystkich procesów zachodzących w ludzkim ciele, a jej niedobór może mieć poważne konsekwencje, jak chociażby przegrzanie i udar, zaburzenia metabolizmu czy zanieczyszczenie toksynami. Woda wysoko zmineralizowana posiada natomiast kolejną, ważną zaletę – uzupełnia składniki i mikroelementy, które organizm traci w drodze naturalnego, codziennego trybu życia, a także intensywnego wysiłku czy stresu. Oto jak poszczególne substancje zawarte w wodzie wpływają na nasze ciało:
magnez – wzmacnia układ nerwowy, pozwala łatwiej przechodzić przez stresujące wydarzenia, dodaje energii i zwiększa koncentrację. Wody wysokomagnezowe polecane są przede wszystkim osobom pracującym umysłowo, uczącym się, a także sportowcom;
wapń – oprócz istotnego wpływu na kości i zęby, ma także wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, ponadto przyspiesza metabolizm i usuwanie toksyn z organizmu, co może być szczególnie istotne przy wprowadzanej diecie;
sód i potas – odpowiedzialne za niemal wszystkie procesy zachodzące w organizmie, pierwiastki te szybko uciekają z organizmu, w szczególności w upalne i aktywne dni;
siarczany – mają pozytywny wpływ na pracę wątroby i trzustki, sprzyjają metabolizmowi i trawieniu.
Przeciwwskazania
Kto powinien zwrócić szczególną uwagę na skład mineralny spożywanej wody? To przede wszystkim kobiety w ciąży oraz karmiące, osoby w podeszłym wieku, a także borykające się ze schorzeniami układu odpornościowego, moczowego czy z problemem nadciśnienia (tu szczególna uwaga na zawartość sodu). Woda wysoko zmineralizowana nie jest także odpowiednia dla małych dzieci. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto je skonsultować z lekarzem.
Która wersja jest prawidłowa : Woda wysokozmineralizowana, wysoko zmineralizowana czy wysokomineralizowana?
Specjaliści od języka polskiego (np. IFP UG) nie mają w tym wypadku wątpliwości, jedyną poprawną formą jest woda wysoko zmineralizowana, ponieważ w sytuacji gdzie pierwszy człon jest przysłówkiem, a drugi imiesłowem odmiennym, to takie wyrażenie piszemy osobno.
Niemniej w naszej historii był okres, gdy wersja łączna była prawidłowa. Komitet Ortografii Polskiej Akademii Umiejętności uznał tak w roku 1936, natomiast kilka lat po wojnie zasada ta została zniesiona.
Co ciekawe wyszukiwarka Google w swoich podpowiedziach uznaje nadal za poprawną wersję pisaną łącznie – wody wysokozmineralizowane. Również w języku potocznym jest to błąd bardzo często popełniany przez użytkowników języka polskiego.