Kawa Lucaffe Blucaffe 700g

0 out of 5
285,90 

Dobra kawa ziarnista

Dobra kawa w Polsce była niemal od zawsze dobrem trudno dostępnym i luksusowym. Z czasem w okresach kryzysu, a potem także ze względów polityczno-ekonomicznych w PRL urosła do rangi produktu kultowego – stając się bardzo cenionym prezentem. Przeciętnie Polak w latach 50-tych wypijał kilka (!) szklanek rocznie, obecnie w tym samym czasie pochłania blisko 3kg kawy. Również jakość tych produktów pozostawała wiele do życzenia a namiastkę dzisiejszej jakości można było kupić jedynie w Pewexie za dolary.

Jaka kawa jest najpopularniejsza wśród baristów?

Jakie są zalety kawy ziarnistej, jak wybrać mieszankę o najatrakcyjniejszym smaku i aromacie?

Kawa w ziarnach jest najbardziej popularną formą wśród baristów, a także w lokalach gastronomicznych i usługowych. Dzięki formule zamkniętego ziarna, zachowuje świeżość i aromat, ponadto zostawia bariście swobodę w stopniu jej zmielenia. W ten sposób finalnie, nadaje się do każdej metody parzenia, od ekspresu przelewowego, ciśnieniowego, po metody alternatywne takie jak aeropress czy chemex.

Parametry kawy ziarnistej

W przypadku kawy ziarnistej, na smak i końcową satysfakcję z produktu mają wpływ trzy istotne elementy: dobór gatunku ziaren, stopień jej wypalenia oraz odpowiednie zapakowanie i przechowywanie.

Wśród najpopularniejszych blendów kaw ziarnistych dominują te łączące arabikę z robustą, w różnych proporcjach, najczęściej 80/20 lub 50/50 procent:

  • arabika – posiada bogaty aromat i mniej goryczki niż robusta, w składzie charakteryzują ją większy udział cukru i tłuszczu, uznawana jest za kawę szlachetniejszą, a co za tym idzie – jej koszt jest również wyższy;
  • robusta – jej główną zaletą jest dwukrotnie większa zawartość kofeiny w porównaniu do arabiki oraz wpływ na cremę, goryczka jest bardziej dominująca.

Palenie kawy to proces determinujący jej późniejszy smak i aromat, choć oczywiście sama uprawa, jej lokalizacja a następnie zbiór ziaren są nie do przecenienia. Palenie kawy odbywa się w specjalnym, podgrzewanym bębnie i określane jest zazwyczaj w 3-stopniowej skali: jasne, średnie i ciemne. Warto zauważyć, że kawa krócej palona, a więc o jaśniejszych ziarnach posiada więcej kofeiny i jest bardziej pobudzająca, w porównaniu do kawy mocno palonej, o ciemniejszych ziarnach. Ponadto mocniej palona kawa posiada więcej przeciwutleniaczy i jest często uznawana za zdrowszą.

Po paleniu kawy ogromne znaczenie ma dalszy proces, a więc ich schładzanie, a następnie pakowanie i odgazowywanie. Po około dwóch dniach producent może pakować kawę do toreb, w których trafią do klienta. Warto dodać, że torby powinny być szczelne, wewnątrz pokryte metalizowaną warstwą oraz wyposażone w specjalny wentyl, umożliwiający odprowadzenie reszty gazów.