Woda w szklanej czy plastikowej butelce? Jaka jest najlepsza woda do picia – 5 ważnych argumentów dla naszego zdrowia!

Jaka jest najlepsza woda do picia?

Stosunkowo nowym trendem konsumenckim stało się ostatnimi czasy kupowanie wody mineralnej w szklanych butelkach, co ma swoje odzwierciedlenie zarówno wśród konsumentów indywidualnych jak i w polityce zakupowej firm. Woda do biura lub do domu w szklanych butelkach z oczywistych względów jest nieco droższa od tej sprzedawanej w plastikowych opakowaniach PET, niemniej jednak jej zalety zdecydowanie rekompensują nieco wyższy koszt zakupu.

Butelka PET - zdrowa woda z niezdrowego opakowania?

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest wpływ zastosowanego opakowania na zawartość butelki. Otóż badania przeprowadzone przez niemieckich naukowców z Johann Wolfgang Goethe University wykazały, iż woda przechowywana w opakowaniach PET zawiera czynniki chemiczne, które działają podobnie do estrogenu i mają negatywny wpływ na nasz organizm. Takimi czynnikami jest np. bisfenol A (BPA) bądź antymon. U kobiet powodują m.in. zaburzenia miesiączkowania, u mężczyzn : feminizację kształtów bioder czy powiększanie się piersi. Natomiast zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów i zatorów czy zaburzenia funkcji wątroby dotyczą obu płci.

Te szkodliwe substancje już przy temperaturze powietrza przekraczającej 15 stopni Celsjusza wydzielają się do wody, którą pijemy każdego dnia i to w niemałych ilościach.

Woda mineralna czy źródlana, która została zabutelkowana w opakowanie PET zanim trafi do hipermarketu musi pokonać na swojej drodze wiele etapów łańcucha dostaw, w związku z czym można powątpiewać czy na każdym etapie była przewożona i magazynowana w optymalnych warunkach dla tego plastikowego opakowania. Zwłaszcza, że jak napisaliśmy wyżej niektóre substancje zaczynają wydzielać się do wody już w temperaturze 15 stopni Celsjusza.

Woda w szklanej butelce jest przyjazne środowisku

Szklane butelki są wykonane w 100% z surowców występujących naturalnie, dzięki czemu nie przyczyniają się one do zatruwania środowiska. Ponadto dzięki segregowaniu śmieci i recyklingowi jest to materiał wielokrotnego użytku, ekologiczny oraz przyjazny środowisku. Tego samego niestety nie można powiedzieć o plastikowych opakowaniach, które mogą się rozkładać od 100 do nawet 1000 lat.

Lepszy smak zamknięty w szklanej butelce

Woda jest niezwykle delikatnym produktem. Ponieważ nie posiada koloru, zaś jej aromat i smak są ledwie wyczuwalne, obecność jakichkolwiek substancji obcych może spowodować zmianę jej własności organoleptycznych. Dlatego właśnie to szkło, które nie wchodzi w reakcje z przechowywaną w nim substancją jest idealnym opakowaniem dla wody.

Nie każdy z nas jest sommelierem wody, który potrafi bezbłędnie wyczuć nawet drobną różnicę w jej strukturze. Wystarczy jednak przypomnieć sobie smak coca-coli czy oranżady sprzedawanych właśnie w szklanych butelkach, a potem to nasze zaskoczenie gdy pijemy ten sam napój z opakowania plastikowego. Od razu zrozumiecie o co mi chodzi – smak napoju w szklanej butelce jest lepszy a sam napój jakby… bardziej orzeźwiający.

Elegancja i wytworność szklanej butelki

Nieodzowną zaletą markowej wody mineralnej w szklanych butelkach, oczywiście poza jej naturalnym smakiem, jest jej wygląd – wytworny i elegancki. Mogłoby się wydawać, że nie jest to ważny szczegół, jednak zasady savoir-vivre – a w szczególności zasady nakrywania do stołu, są nieubłagane. Nigdy na zastawionym stole nie możemy podać wody bezpośrednio z butelek plastikowych. Woda na stole może znaleźć się jedynie w szklanej butelce albo przelana do karafki.

Oczywiście, woda w szklanych butelkach ustawiona nawet na nienakrytym stole, w sali konferencyjnej czy w domu, nada spotkaniu bardziej stylowy charakter.

Kupno wody w szklanej butelce to nie wydatek a inwestycja w nasze zdrowie.

Dlatego właśnie warto zastanowić się nad zmianą naszych dotychczasowych nawyków, o ile jeszcze tego nie zrobiliśmy i zasmakować w markowej wodzie mineralnej. Tak ważną dla naszego organizmu wodę, należy pić tak często jak to możliwe właśnie ze szklanych butelek. W ten sposób zatroszczymy się o zdrowie zarówno nasze jak i bliskich nam osób, a ponadto o środowisko naturalne.

Jednocześnie należy pamiętać o tym, że również wodę mineralną w szklanych butelkach przechowujemy w chłodnym, dobrze wentylowanym i suchym miejscu, bez dostępu światła słonecznego, nie zanieczyszczonym dymem oraz wolnym od mocnych, przenikających zapachów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *